MenuMaker produced NavBar

Kapadokya'nın Kalbi Ürgüp'deyiz...


Gizem Dolu Şehir

Yeraltı şehirlerinin yarattığı bölgeye has görüntüler Ürgüp'te hoş manzaralar yaratıyor. Bu yapıların bir bölümü kayalara oyulmuş. Yumuşak kesme taşlarla yapılmış yapılar ise mimari açıdan ilginç yapıları ortaya çıkarmış. Bir zamanlar Damsa Çayı vadisinde dik kayalara oyulmuş mağara evlerden oluşan küçük bir kasaba iken, sonradan adı taşlık ve kayalık yer anlamına gelen "ürküp" olmuş.

Peri Bacaları Vadisi

    Ürgüp-Avanos yolunun tam ortasında yer alır. Kimilerince "Pembe Vadi" olarak da adlandırılan bu vadide peribacalarının en tipik örnekleri görülebilir. Doğal oluşumların çok yoğun bir biçimde yer aldığı bu bölgede, doğanın kayaları bir heykeltıraş gibi işlediği ve deve, tavsan gibi birçok sekil oluşturduğu gözlenir. Mutlaka görülmesi gereken bu vadide gezerken, değişik duygular yaşanır.

  

 

  Ürgüp Müzesi ve Kütüphanesi

   Kütüphanede Fransız sanat tarihçisi Guillaume de Jerphanion gibi hayatinin bir bölümünü Kapadokya'da da geçirerek bölge hakkında incelemeler yapmış unlu yazarların eserleri de bulunmaktadır. Eğer Uzay'da yaşanacak bir yer olsaydı ; Bu yer mutlaka ÜRGÜP'e benzerdi sözünü kullanmıştır..

 

   Ügüp'ün Tarihi
      Volkanik orijinli jeolojik bir yapıya sahip olan Ürgüp,    yağmur ve rüzgar erozyonunun meydana getirdiği ve        peribacası olarak tanımlanan ilginç doğal oluşumların    sıkça ve tipik örneklerinin yoğun olarak yer aldığı bir     bölgeye kurulmuştur. Vadi yamaçlarından akan yağmur     Sularının ve daha sonra rüzgarların aşındırması sonucu   oluşan yarıklar arasında yükselen peribacaları tamamen   bu bölgeye has çok ilginç bir peyzaj görüntüsü   oluşturmuştur.

 

240 ° Ürgüp Panorama

Dolayısıyla bu bölgeye: YAĞMURLA RÜZGARIN, TARİHLE COĞRAFYANIN EL ELE VEREREK YAZDIĞI BİR ŞİİRDİR denebilir. Ürgüp'te yazları sıcak ve kurak, Kışları soğuk ve kar yağışlı, ilk ve sonbaharda ise yağmurlu tamamen kırsal bir step iklimi özellikleri görülür. ilkbaharda yeşeren ancak daha sonraları sararıp yok alan step bitki örtüsünün dışında bölgede bir orman örtüsü bulunmamakla beraber, ilçede ve çevresinde çok yoğun olarak görülen bağcılık ve yemyeşil bağ örtüsü yaz aylarında da sıcak bir görüntü vermektedir.

   

Yeraltı şehirlerinin yarattığı bölgeye has görüntülerin yanı sıra, bir bolumu kayalara oyularak diğer bir bolumu ise içinden çıkarılan taşlar ile yapılan yumuşak kesme tasların zaman içinde sertleşmesi ile uzun yıllar kullanılabilen tas yapılar bölgeye has çok ilginç bir mimari yapı oluşturmuştur. Nevşehir'in doğusunda yer alan Ürgüp'ü bilinen en eski adI Ossiana'dır. O zamanki adi Tomisos olan Damsa çayı vadisinde dik kayalara oyulmuş mağara evlerden oluşan küçük bir kasaba iken sonradan adi taşlık ve kayalık yer anlamına gelen URKUP olmuş ancak URKUP kelimesi daha sonraları Türkçe'nin yumuşaklığında ÜRGÜP sekline dönüşmüştür.Bir ara Selçuklular Ürgüp adini BAŞHİSAR olarak değiştirmişlerse de daha sonra tekrar ÜRGÜP olarak anılmaya başlanmıştır. 1950 yılına kadar Kayseri'ye bağlı bir ilce olarak kalan ÜRGÜP daha sonra Nevşehir ilinin bir ilçesi olmuştur.

ŞARAP EVİ & WINE HOUSE

DISCO & BAR

CAFE & TERAS

ÜRGÜP VE KAPADOKYADA KIŞ

BÖLGEMİZDEKİ WEB ADRESLERİ

 
Ana Sayfa Asım' ın Yeri Haberler Bizi tanıyın Bölgeyi tanıyın

Ziyaretçi Defteri

İletişim

 
Domain & Hosting : niobeweb.net
Tasarım & Programlama : Mevlüt İKİZOĞLU
Asım' ın Yeri © 2003 - 2004